Leto nenávratne odišlo a po dlhých, teplých a slnečných dňoch sa k slovu prihlásila jeseň.
Pre väčšinu mladých ľudí to okrem chladnejšieho počasia znamená aj začiatok školského roka a koniec prázdninového ničnerobenia. S príchodom jesene sa mení celá príroda, mení sa všetko vôkol nás. Pri prechádzkach v parku či v lese nám zožltnuté lístie príjemne šuchoce pod nohami. Pomedzi stromy začína fúkať vietor a vydáva zvláštne, niekedy až hrôzostrašné zvuky. Jeseň je veľmi zaujímavé ročné obdobie a so svojskou atmosférou je pre mnohých ľudí aj ideálnym svadobným obdobím. Leto totiž často odrádza kvôli veľkým horúčavám, zima zasa kvôli snehu a na jar je počasie nestále. Ideálne obdobie je jednoducho skorá jeseň.  Práve ten čas na prelome septembra a októbra je skvelou voľbou pre váš veľký deň. Počasie je príjemné, žiadne veľké horúčavy, ani sneženia vás určite neprekvapia.

Obavy z dažďa mať nemusíte, veď nie nadarmo sa vraví, že ak na svadbe zaprší, tak to prší šťastie (a svadobné fotografie v daždi, to zas nemá len-tak hocikto).
Treba skrátka uznať, že príroda je na jeseň najkrajšia, hýri všetkými farbami od žltej cez zelenú až po hnedú a my, fotografi, máme uľahčenú prácu, keďže skoro všetky miesta vyzerajú pod rúškom farieb natoľko čarovne, že Photoshop má minimum pracovných povinností. A k tomu, milé nevesty, biele svadobné šatykytica v jesennom prevedení vyznejú naozaj znamenite.

Či je však svadba v jeseni, v zime, v jari alebo v lete, netreba zabúdať na tú najdôležitejšiu vec, a tou je emócia. Pozrite sa na tie fotografie! Pri ich fotení nám hralo do karát všetko, čo by si niektoré páry mohli iba priať, ale ak by tam chýbala emócia, zaľúbené pohľady, úsmevy a ten krásny strach v očiach z toho, že čochvíľa už v občianskom nebude napísané „slobodný/á“, za veľa by nestálo.  A tu sa nám pekne ukazuje aj to, aká dôležitá je spolupráca a dôvera medzi fotografom a modelom. Môžeme sa dohodnúť, podpísať zmluvu, zaplatíte zálohu, vyberieme sa na miesto činu a potom? Potom musíte byť sami sebou, nebáť sa spontánnosti a zabudnúť na celý svet a venovať sa iba jeden druhému. Predstavte si totiž takú obyčajnú vec. Vaši priatelia sa práve vrátili z dovolenky a majú nafotených niekoľko desiatok záberov. Samozrejme, veľmi radi sa o ne s vami podelia a pomedzi prezeranie fotiek vám stihnú porozprávať aj dovolenkové zážitky. Stavím sa, že väčšina  fotografií Vás už po chvíli nebude nejako  zvlášť baviť. Oni ale pri rozprávaní a ukazovaní fotografií evidentne pookrejú  a na chvíľu sa pri  rozprávaní ocitnú vo svojich myšlienkach opäť “tam na dovolenke”. Takže!
Aj keď ich fotografie nedokázali   prebudiť žiadne výrazné emócie  vo vás (je to predsa ich dovolenka, nie vaša), rozprávaním  a ukazovaním fotografií prebudili svoje vlastné emócie a sú “opäť tam” a zažívajú  radosť. Preto ľudia radi a dlho rozprávajú  o tom, čo pekného  zažili. Oni to pekné žijú znova!

Takže na záver. Ak plánujete svoj svadobný deň, jesene sa rozhodne nebojte. Je to ideálne ročné obdobie na jeho zorganizovanie, aj napriek tomu, že nás meteorológovia viacej strašia prehánkami. Nezabudnite sa na svoj deň „D“ ale úprimne tešiť (aj pred objektívom) a zaručiť tak výsledok, ktorí vám budú všetci závidieť!